Konfigurator mebli 3d

Opracowane przez nas rozwiązanie konfiguratora produktu łączy w sobie cechy konfiguratora wizualnego, wspierającego proces sprzedaży z konfiguratorem technologicznym usprawniającym procesy związane z produkcją i zaopatrzeniem.

Konfigurator

Składanie zamówień

Na etapie składania zamówienia klient określa poszczególne cechy zamawianego produktu. Zakres atrybutów, o których może decydować klient jest ściśle określona przez technologa. W szczególności mogą to być takie takie cechy, jak np.:

  • kolor wykończenia powierzchni wykonanych z drewna,
  • kolor laminatu i obrzeża elementów płytowych,
  • rodzaj i kolor tapicerki,
  • rodzaj i kolor uchwytów, nóg, elementów szklanych i innych detali,
  • wyposażenie wnętrza, dodatkowe funkcje.

W przypadku takich cech jak np. rodzaj i kolor tapicerki, czy też kolor laminatu, wybór może dotyczyć całego mebla jak też poszczególnych jego podzespołów (przykładowo: jeżeli producent dopuszcza taki zakres konfiguracji, to klient może wybrać inny kolor siedziska, oparcia i podłokietników).

Klient wybiera właściwości mebla spośród opcji dostępnych w formularzu konfiguracji, a oprogramowanie na bieżąco prezentuje efekt podjętych decyzji na modelu 3D mebla. Równocześnie, obliczana jest cena sprzedaży wyrobu z uwzględnieniem wybranych opcji.

Oprogramowanie działa w przeglądarce internetowej. Dzięki temu może być stosowane zarówno w salonie meblowym, jak i bezpośrednio przez klienta końcowego.

Praca w przeglądarce internetowej pozwala również na korzystanie z oprogramowania na tablecie. Z punktu widzenia salonu meblowego pozwala to na prezentację różnych alternatywnych konfiguracji mebla i przyjmowanie zamówienia klienta bezpośrednio w miejscu gdzie wystawiona jest ekspozycja danego produktu.

Integracja z modułem produkcyjnym

Opracowany przez nas konfigurator jest w pełni zintegrowany z modułem produkcyjnym i respektuje wszelkie reguły konfiguracji wynikające z technologii produkcji. Podczas transferu zamówienia do systemu produkcyjnego następuje sprawdzenie czy odmiana wyrobu gotowego, odzwierciedlająca określone w zamówieniu cechy, występowała we wcześniejszych zamówieniach. Jeżeli tak, to nowe zamówienie odwołuje się do istniejącego już numeru odmiany. W przeciwnym przypadku tworzona jest nowa odmiana wyrobu uwzględniająca wybrane przez klienta opcje. Proces poszukiwania istniejących odmian odbywa się zarówno na poziomie wyrobu gotowego, jak i dla poszczególnych jego składników (podzespołów i elementów). Pozwala to na optymalne zaplanowanie produkcji poprzez agregowanie zleceń na identyczne wyroby, podzespoły lub elementy, lub zleceń zawierających ten sam materiał.

Ścisła integracja konfiguratora graficznego z funkcjonalnościami wspierającymi produkcją zapewnia również, że dla każdej nowej odmiany wyrobu gotowego, na podstawie wcześniej przygotowanych szablonów tworzona jest wielopoziomowa struktura materiałowa i lista operacji w pełni odzwierciedlająca opcje wybrane w formularzu konfiguracji. Przykładowo, jeżeli ustalony zakres konfiguracji mebla dopuszcza wybór rodzaju i koloru tapicerki, to utworzona w systemie produkcyjnym struktura będzie uwzględniała już konkretny indeks skóry lub tkaniny stosowany gospodarce magazynowej i zakupach. Jednocześnie w przypadku tkaniny obliczona norma materiałowa będzie uwzględniała rozciągliwość danego surowca. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku produkcji mebli z płyt wiórowych laminowanych. Tutaj z kolei norma materiałowa będzie uwzględniać wydajność rozkroju, która może być inna, np. w zależności od tego czy laminat ma jednolity kolor czy imituje rysunek drewna. To z kolei umożliwia automatyzację procesów związanych z zaopatrzeniem produkcji: automatyczną analizę bieżących potrzeb materiałowych i realizację zakupów.

Podsumowanie

Podsumowując: pomimo, że proponowany przez nas konfigurator 3D jest przede wszystkim narzędziem wspomagającym sprzedaż, to jego efektywne wdrożenie wraz z dostarczanymi przez nas modułami produkcyjnymi może również znacząco usprawnić procesy związane z przygotowaniem produkcji, gospodarką magazynową i zaopatrzeniem.